KSK bude rekonštruovať aj hvezdáreň

, Autor:
Košický samosprávny kraj (KSK) získal z eurofondov nenávratný príspevok okolo 9 miliónov eur na realizáciu projektov zameraných na opravy objektov kultúrnych inštitúcií. Ako informovala vedúca odboru kultúry KSK Jana Kovácsová, opravovať sa budú objekty štyroch múzeí a jednej hvezdárne. Doložila, že ide o pamiatkovo chránené historické objekty.

(SITA) – Košický samosprávny kraj (KSK) získal z eurofondov nenávratný príspevok okolo 9 miliónov eur na realizáciu projektov zameraných na opravy objektov kultúrnych inštitúcií. Ako informovala vedúca odboru kultúry KSK Jana Kovácsová, opravovať sa budú objekty štyroch múzeí a jednej hvezdárne. Doložila, že ide o pamiatkovo chránené historické objekty.

 

Kovácsová uviedla, že v súčasnosti kraj pripravuje vyhlásenie verejných súťaží na dodávku prác. „Bude to náročné, pretože tieto projekty musíme realizovať do konca roka 2015,“ povedala Kovácsová.

Z eurofondov sa bude opravovať Banícke múzeum v Rožňave, pričom príspevok z eurofondov je vyše 1,145 milióna eur. Múzeum južného Zemplína – Andrássyovsky palác v Trebišove kraj sa z eurofondov vynoví za vyše 2,365 milióna eur. Rekonštruovať sa bude Provinčný dom – Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kde príspevok predstavuje vyše 2,363 milióna eur. Na rekonštrukciu Zemplínskeho múzea získal kraj z eurofondov vyše 2,1 milióna eur. Príspevok viac ako 645 000 eur získal kraj aj na rekonštrukciu Hvezdárne v Michalovciach.

Ako uviedla Kovácsová, počas realizácie projektov bude prevádzka obmedzená. Doplnila, že tieto prostriedky nepokrývajú náklady na realizáciu nových expozícií v zrekonštruovaných objektov.

 


(c) 2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.