Deň hvezdární a planetárii 2015 - doplnené

, Autor:
V mene organizátorov Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove, Slovenského zväzu astronómov a astronomických zariadení na Slovensku, by sme vás chceli pozvať na spoločnú oslavu astronómie pod názvom DEŇ HVEZDÁRNÍ A PLANETÁRIÍ.

Tak ako v minulosti, aj tento rok v poslednú nedeľu pred jarnou rovnodennosťou 15. marca 2015 budete môcť navštíviť plejádu na astronómiu zameraných aktivít po celej našej krajine.

Viac informácii o časoch a priestoroch podujatí v tento deň, ich programovej náplni a taktiež aj možnosť pridať vami organizovanú akciu vám ponúka stránka venovaná DHP 2015.

Zoznam všetkých aktivít venovaných Dňu hvezdární a planetárii nájdete na špeciálnej stránke venovanej tomuto podujatiu.

Článok dopĺňame článkom z agentúry SITA:

(SITA) - Ako pozorovať čiastočné zatmenie Slnka očakávané 20. marca a veľa zaujímavostí zo zákulisia astronómie na Slovensku sa dozvedia všetci, čo sa v nedeľu 15. marca zúčastnia na podujatiach k Dňu hvezdární a planetárií. Na stretnutie pod hviezdami po celom Slovensku pozývajú v poslednú nedeľu astronomickej zimy organizátori - Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo a Slovenský zväz astronómov do 13 zapojených inštitúcií, hvezdární a planetárií po celom Slovensku. Všetci čo sa chcú zúčastniť Dňa hvezdární a planetárií 2015, môžu si vybrať zo zoznamu plánovaných podujatí pre tento deň na Slovensku, ktorý je zverejnený na http://www.szaa.org/dpah/list.php. Napríklad Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove pozýva v nedeľu od 14:00 do 17:00 na program v novom digitálnom planetáriu a prehliadku svojej expozície. Začiatok predstavenia je každú celú hodinu. Ak bude jasná obloha bude sa v Hurbanove do 16:00 pozorovať Slnko.

Programy k Dňu hvezdární a planetárií avizujú aj Hvezdáreň v Partizánskom, Hvezdáreň a planetárium v Prešove, Solar Hvezdáreň Senec, Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, Hvezdáreň v Rimavskej Sobote, Krajské osvetové stredisko v Nitre, Hvezdáreň v Medzeve, Hvezdáreň v Banskej Bystrici, Vihorlatská hvezdáreň v Humennom, Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, Hvezdáreň a planetárium v Košiciach a Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove. Astronomické pracoviská na Slovensku, ale aj možnosti sledovania nebeských úkazov podľa jasu nočnej oblohy možno nájsť na astronomickej mape Slovenska, na internetovej adrese - http://www.szaa.org/mapa/map.html.

Ako píšu organizátori Dňa hvezdární a planetárií na webstránke k akcii - http://dhp2015.szaa.org/index.php, v minulých rokoch sa vo vybraných astronomických zariadeniach na Slovensku zvykol organizovať Európsky deň planetárií. Tam, kde planetáriu nemajú to bol Deň astronómie. Táto tradícia bola založená začiatkom 90-tych rokov 20. storočia z iniciatívy pracovníkov planetária z talianskej Brescie. "U nás sa ujala ako akýsi deň otvorených dverí pre verejnosť, ktorý bol i pozvánkou na celý astronomický rok. Verejnosť sa obvykle dozvedela o zaujímavých očakávaných astronomických úkazoch, akcia obsahovala i pestrý program pre deti, často spojený aj s pozorovaním." Na väčšej koordinácii a propagácii akcie a aj na zjednotení termínu sa na jeseň minulého roka dohodla Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove so Slovenským zväzom astronómov a astronomickými zariadeniami na Slovensku. "Rozhodli sa rozšíriť túto aktivitu a prezentovať odbornú a popularizačnú činnosť v slovenskej astronómii pod spoločným názvom Deň hvezdární a planetárií. Termín akcie bol pevne stanovený na poslednú nedeľu pred jarnou rovnodennosťou, teda pre tento rok na 15. marec 2015," píše sa na webstránke k Dňu hvezdární a planetárií.

(c) 2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.