V Lesníckom skanzene pripravili pozorovanie hviezd

Astronomické pozorovanie hviezd a nočnej oblohy pripravili pre návštevníkov Balockých vrchov uprostred Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline. Podujatie spojené s večernou jazdou historickým vláčikom z Čierneho Balogu do Lesníckeho skanzenu pod názvom Astrovlak sa uskutoční vo štvrtok 19. júla o 19:30.

(SITA) – Ako agentúru SITA informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Horehronie Petra Rizdoňová Hlásniková, pozorovanie hviezd astronomickými ďalekohľadmi organizujú pod záštitou Hvezdárne v Banskej Bystrici. „Návštevníkov čaká večerná jazda Astrovlakom - historickým vláčikom Čiernohronskej železničky cez Lesnícky skanzen, astronomická príprava v horárni s astronómom a pozorovanie nočnej oblohy astronomickými ďalekohľadmi,“ uviedla Rizdoňová Hlásniková. Pozorovanie astronomickými ďalekohľadmi a odborný výklad je pod záštitou Hvezdárne v Banskej Bystrici - organizačnej súčasti Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari nad Hronom. „Na úvod máme pripravenú prezentáciu o vesmíre, vzniku a metódach pozorovania oblohy v horárni v Lesníckom skanzene. Následne si návštevníci budú môcť otestovať svoj zrak pozorovaním nočnej oblohy voľným okom, naučíme sa, čo všetko môžeme pozorovať na oblohe, ako sa orientovať v teréne podľa hviezd a každý si vyskúša pozorovanie astronomickým ďalekohľadom,“ priblížil Stanislav Kaniansky.

 

„Výlet Astrovlakom s pozorovaním hviezd a vôbec návšteva Lesníckeho skanzenu vo večerných hodinách sa koná po prvýkrát a zopakovať si ju návštevníci budú môcť 2. a 16. augusta,“ uviedol vedúci Lesníckeho skanzenu z Odštepného závodu Čierny Balog Michal Kofira. OOCR Región Horehronie zabezpečuje dopravu z rekreačnej oblasti Tále a obcí Bystrá, Mýto pod Ďumbierom a z mesta Brezno do Čierneho Balogu na hlavnú stanicu Čiernohronskej železnice. „Lístky na výlet, v ktorom sú zahrnuté jazdy vláčikom, astronomická príprava a pozorovanie hviezd ďalekohľadmi si budú môcť návštevníci zakúpiť v autobuse alebo na hlavnej stanici Čiernohronskej železnice v Čiernom Balogu. Z kapacitných dôvodov odporúčame rezervovať si miesta na www.cyklo.horehronie.net,“ dodal riaditeľ Čiernohronskej železnice Aleš Bílek.


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.