V sobotu otvorili v Bratislave výstava o vesmíre

, Autor:
Verejnosť má možnosť získať rôzne poznatky o vesmíre, a to prostredníctvom putovnej výstavy o vesmíre pod názvom European Space Expo. Výstava je nainštalovaná v Bratislave na námestí pri nákupnom centre Eurovea od soboty 18. do štvrtka 23. mája, otvorená bude od 10:00 do 21:00, povedal to v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave vedúci zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Dušan Chrenek.

Výstava umožňuje návštevníkom sa v tzv. Vesmírnom dome doslova dotknúť celej škály výhod, ktoré prináša vesmír do nášho života. Európska komisia na nej spolupracovala s mestom Bratislava a centrom Eurovea. “Sme radi, že výstava po roku od jej spustenia zavítala aj do Bratislavy a mesto sa teda symbolicky stáva centrom vesmírneho európskeho programu,“ poznamenal riaditeľ kancelárie primátora Bratislavy Ľubomír Andrassy. Európska komisia chce pomocou nej umožniť návštevníkom lepšie spoznať vesmír, rôzne technológie či aplikácie, ktoré prispievajú k uľahčeniu a zlepšeniu života ľudí. „Výstava dokumentuje úlohu Európskej únie vo výskume vesmíru,“ konštatoval vedúci zastúpenia EK na Slovensku Dušan Chrenek.

Návštevníci sa podľa neho dozvedia viac o vesmírnych programoch, ako je celosvetový navigačný systém Galileo a program Copernicus, zameraný na globálne monitorovanie životného prostredia a bezpečnosti. „Tiež verejnosť môže vidieť a vyskúšať si širokú škálu priekopníckych technológií a služieb, ktoré jej ponúka práve vesmír,“ poznamenal Chrenek. Aplikačný systém Galileo bude mať podľa jeho slov 30 satelitov, z ktorého jeden bude pomenovaný po chlapcovi - víťazovi súťaže v maľovaní - Samuelovi Petríkovi z Partizánskeho. „Vo vesmíre bude teda lietať aj satelit Samuel,“ doplnil. S Galileom sme o krok bližšie k vlastnému inteligentnému navigačnému systému. Bude prínosom pre ekonomiku aj každodenný život. Nová konštelácia družíc prinesie od roku 2014 kvalitnejšie služby, ako bude napríklad presnejšia automobilová navigácia, účinnejšie riadenie cestnej premávky, lepšie pátracie a záchranárske služby, ale aj bezpečnejšie bankové transakcie. Program Galileo by mohol európskemu hospodárstvu priniesť 90 miliárd eur za prvých 20 rokov fungovania.

Výstava je určená pre širokú verejnosť, hlavné mesto Bratislava na ňu pozvalo aj mnohé bratislavské školy. „Potešením pre nás je to, že keď sme školám ponúkli možnosť prísť na výstavu alebo sa zapojiť do programov, ktoré ponúka, všetky školy ponuku prijali,“ informoval Andrassy. Školy majú rezervované počas týždňa termíny na každý deň, no aj v tom čase má možnosť si prísť výstavu European Space Expo pozrieť aj verejnosť.

European Space Expo je mobilná výstava, ktorá sa začala v Kodani v júni 2012 a odvtedy sa presúva medzi Európskymi mestami. Teraz zavítala aj do Bratislavy. „Výstava je skvelou príležitosťou pre každého, kto sa interaktívnym a zábavným spôsobom chce dozvedieť viac, čo všetko vesmírne technológie a služby prinášajú do nášho každodenného života,“ priblížil Dušan Chrenek.

Viac fotografií z otvorenia výstavy nájdete na tejto stránke Ministerstva školstva SR.

Základné informácie o výstave, ako aj program odborných prednášok sme vám už predstavili v tomto článku.


(c) 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.