Noc výskumníkov 2013

, Autor:
Slovenská akadémia vied je už po siedmy raz jedným z organizátorov akcie Festival vedy - Noc výskumníkov, ktorá je projektom Siedmeho rámcového programu EÚ v schéme People. Organizácie SAV, spolu so Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), Centrom vedecko-technických informácií SR a portálom EurActiv.sk, pripravili na piatok 27. septembra v piatich slovenských mestách bohatú ponuku akcií zameraných na popularizáciu vedy, vedeckých pracovníkov a výsledkov ich práce. V Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici, Tatranskej Lomnici a Košiciach budú od 10. do 21. hodiny múzeá, centrá voľného času, veľké obchodné centrá a hvezdárne ponúkať rôzne aktivity. Prednášky, súťaže, množstvo vedeckých stánkov, pozorovanie oblohy, filmy aj diskusie.


Organizácie SAV, spolu so Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), Centrom vedecko-technických informácií SR a portálom EurActiv.sk, pripravili na piatok 27. septembra v piatich slovenských mestách bohatú ponuku akcií zameraných na popularizáciu vedy, vedeckých pracovníkov a výsledkov ich práce. V Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici, Tatranskej Lomnici a Košiciach budú od 10. do 21. hodiny múzeá, centrá voľného času, veľké obchodné centrá a hvezdárne ponúkať rôzne aktivity. Prednášky, súťaže, množstvo vedeckých stánkov, pozorovanie oblohy, filmy aj diskusie. Ústrednou témou podujatia je heslo: Veda je zázrak.

Organizácie SAV sa na tom budú podieľať všade, okrem Žiliny. Najsilnejšie zastúpenie budú mať v hlavnom meste, kde je aj najviac vedeckých pracovísk SAV. Festival vedy - Noc výskumníkov je interaktívne podujatie a podľa toho sú pripravené aj prezentácie ústavov v prezentačných stánkoch. Ich návštevníci si budú môcť sami vyskúšať a overiť fungovanie rôznych fenoménov, experimentovať s materiálmi či diskutovať s vedcami.

V bratislavskom Avione budú napríklad pracovníci Chemického ústavu SAV predvádzať, ako sa získava elektrina z cukru, ľudia z Virologického ústavu zasa vysvetľovať, čo znamená klonovanie vo virológii. Geologický ústav plánuje vo svojom vedeckom stánku prezentovať praveký svet skamenelín. Ústav merania vysvetlí návštevníkom svojho vedeckého stánku reflex Achillovej päty, dobrovoľníkom umožní vyskúšať si meranie elektrickej aktivity mozgu ale bude sa hovoriť aj o tom, prečo magnetická rezonancia vidí všetko. Zastúpenie tam budú mať aj ďalšie ústavy SAV, rovnako, ako v Starej tržnici. Okrem bohatého sprievodného programu tam môžete navštíviť aj stánok Archeologického ústavu SAV, v ktorom budú vizualizácie hradov, či opevnení, no vedci tam priblížia aj najmodernejšie metódy archeologického výskumu. Pracovníci Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra budú zasa vo svojom stánku prezentovať počítačové spracovanie slovenského jazyka.

V Košiciach sa zapojilo sedem z ôsmich tamojších pracovísk SAV. V nákupnom centre Optima bude mať svoj stánok napríklad Ústav experimentálnej fyziky SAV, v ktorom sa môžu návštevníci inšpirovať, na experimenty, ktoré sa dajú robiť aj doma. Košičania na tomto mieste uvidia aj pokusy s vákuom, či levitujúci supravodivý vláčik. Svoje stánky tam bude mať aj Parazitologický ústav SAV, či Ústav geotechniky SAV, ktorý bude lákať návštevníkov napríklad aj sloganom: Spoznaj kameň podľa hlasu.


V Banskej Bystrici budú v stánku Ústavu informatiky SAV zasa vysvetľovať, čo sú kľúčové slová a aké sú možnosti pri hľadaní informácií. Geologický ústav SAV pripravil praktické ukážky ryžovania zlata, Archeologický ústav zasa prezentáciu výskumov, ktoré sa uskutočnili na hradoch v Banskobystrickom kraji.

Tradičným a návštevníkmi veľmi obľúbeným miestom Noci výskumníkov je pracovisko Astronomického ústavu SAV v Starej Lesnej, kde sú popri pozorovaní oblohy pre návštevníkov pripravené tri zaujímavé prednášky.

Program Astronomického ústavu SAV pri príležitosti Noci výskumníkov 2013 prinášame v samostatnom článku.

Od prvého ročníka je súčasťou Noci výskumníkov výstava fotografií, ktorých autormi sú vedeckí pracovníci SAV. Výberová komisia vybrala 48 zo 150 poslaných fotografií od 31 autorov zo 14 pracovísk SAV, ktoré súviseli s témou “Moja veda fotoaparátom”. Výber z fotografií bude vystavený počas hlavného programu v bratislavskej Starej tržnici.

Celkovo sa tohtoročnej Noci výskumníkov zúčastní 239 pracovníkov SAV z 31 jej organizácii.

Viac informácií a podrobný program je na www.nocvyskumnikov.sk.

Festival vedy - Noc výskumníkov 2013 pripravila Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR a portálom EurActiv.sk.