Astronomická Noc výskumníkov

, Autor:
Počas Noci výskumníkov, 27. septembra 2013, budete môcť nočnú oblohu dôkladne preskúmať na mieste doslova stvorenom pre dokonalé pozorovanie! Priamo v areáli Astronomického ústavu SAV na Starolesnianskych lúkach pri Tatranskej Lomnici. Už o 14.00 sa otvoria jeho brány a vy tak budete mať jedinečnú príležitosť objaviť priestory, v ktorých pracujú špičkoví slovenskí vedci na svojom výskume.

Už o 14.00 sa otvoria jeho brány a vy tak budete mať jedinečnú príležitosť objaviť priestory, v ktorých pracujú špičkoví slovenskí vedci na svojom výskume.  V rámci prehliadok Astronomického ústavu a pavilónov G1 a G2 uvidíte napríklad pozorovaciu techniku zameranú na výskum premenných hviezd a extrasolárnych planét, budete si môcť vypočuť výklad o histórii ústavu, ale aj o jeho súčasnom výskume.

Nuž a po zotmení... Vás čaká pozorovanie nočnej oblohy! Nepôjde však len o tradične romanticko-snovú aktivitu, pretože pomocou prenosného astronomického ďalekohľadu tentokrát spoznáte také objekty jesennej oblohy, ako sú planéty, hmloviny či galaxie, o ktorých sa navyše v simultánnom odbornom výklade dozviete množstvo zaujímavých podrobností.

Využite túto skvelú príležitosť a navštívte jedno z najzaujímavejších pracovísk Slovenskej akadémie vied!

TAJOMSTVÁ NOČNEJ OBLOHY - 14:00 – 24:00

Astronomický ústav SAV, Tatranská Lomnica

Miesto: Areál SAV na Starolesnianskych lúkach pri Tatranskej Lomnici

smer Poprad - Veľká Lomnica - Stará Lesná: Cez Poprad na Veľkú Lomnicu, Starú Lesnú, cca 1 km za obcou Stará lesná odbočíte k areálu SAV (smer k hotelu Horizont).

smer Podbanské - Starý Smokovec - Stará Lesná: cca 1 km pred Tatranskou Lomnicou odbočíte z Cesty Slobody do prava na Starú Lesnú. Od železničnej stanice po cca 1500 metroch odbočíte k areálu SAV (smer k hotelu Horizont).


Program

V pravidelných intervaloch sa uskutočnia hodinové prehliadky Astronomického ústavu SAV a pavilónov G1 a G2, kde budú návštevníci môcť vidieť pozorovaciu techniku zameranú na výskum premenných hviezd a extrasolárnych planét. Počas týchto exkurzií si vypočujete výklad o histórii ústavu a súčasnom výskume na AsU SAV. Prezentácia vedeckých výsledkov dosiahnutých na AsU SAV Vám priblíži aj ďalšie perspektívy výskumu kozmických objektov v spolupráci so zahraničnými inštitúciami.  

Prednášky

Tešiť sa môžete aj na tri multimediálne populárno-náučné prednášky so zameraním na slnko, asteroidy a kométy, premenné hviezdy a extrasolárne planéty.

17:00 - Dr. Július Koza - Anatómia Slnka
19:00 - Dr. Marek Husárik - Votrelci slnečnej sústavy
20:30 - Dr. Ľubomír Hambálek - Vzdialené svety - Exoplanéty

Nočné pozorovanie oblohy

18:00 - 24:00 -
Po zotmení Vás čaká pozorovanie nočnej oblohy v areáli Astronomického ústavu, pomocou prenosného astronomického ďalekohľadu spoznáte objekty jesennej oblohy (planéty, hmloviny, galaxie atd.), o ktorých sa v simultánnom odbornom výklade dozviete zaujímavé podrobnosti.

Tešíme sa na Vás!