Projekt Skúsime to cez vesmír v galérii v Nitre

, Autor:
Výstavu, ktorá si prepožičala názovpiesne od Tublatanky Skúsime to cez vesmír, otvorili v Nitrianskej galérii vo štvrtok 5. decembra. Ako upozornil kurátor výstavy Omar Mirza, medzinárodný výstavný projekt je pestrým, sčasti vážnym, sčasti vtipným výberom rôznych umeleckých prístupov. Prináša fotografie, videá, objekty, zvukové a interaktívne inštalácie či dokonca reálne prístroje slúžiace na výskum. K výstave vychádza katalóg vo forme novín s názvom Vesmírny večerník. Čitateľom ponúkne články a zaujímavosti o vesmíre, pohľad do sveta intergalaktickej módy a ďalšie rubriky. Pre verejnosť pripravili rôzne sprievodné podujatia ako filmový večer, prednášky alebo nafukovacie planetárium.

    Projekt je kurátorskou sondou do nekonečného vesmíru. Na základe viacerých výrazných diel, zktorých niektoré vznikli priamo pre výstavu, chce načrtnúť otázky, prípadne ponúknuť možné odpovede. Predstavia sa umelci Tomáš Džadoň (SK), Jonáš Gruska (SK), Antal Lakner (HU), Richard Loskot (CZ), Michaela Ľuptáková a Jakub Gulyás (SK), Agnes Meyer-Brandis (DE), Roman Ondák (SK), Cornelia Parker (UK), Jan Preiffer (CZ), Katarína Poliačiková (SK), Sašo Sedlaček (SI), ale napríklad aj Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity. Výstava potrvá do 2. februára 2014.    
(c) 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.