Na Skalnatom plese pokračuje výstavba ďalekohľadu

, Autor:
Astronomický ústav SAV v Tatranskej Lomnici v týchto dňoch pokračuje s výstavbou najväčšieho slovenského ďalekohľadu. Od začiatku marca prebehol vývoz mechanických častí ďalekohľadu vrtuľníkom zo Starej Lesnej na Skalnaté pleso (1 780 m n. m.). Súčasne bol po častiach prepravený na Skalnaté pleso aj veľký žeriav, pomocou ktorého bude prebiehať montáž mechanických dielov ďalekohľadu do kupoly observatória. Po zmontovaní ďalekohľadu bude nasledovať preprava a montáž optiky a potom oživovanie a testovanie zložitého zariadenia.


Od začiatku marca prebehol vývoz mechanických častí ďalekohľadu vrtuľníkom zo Starej Lesnej na Skalnaté pleso (1 780 m n. m.). Súčasne bol po častiach prepravený na Skalnaté pleso aj veľký žeriav, pomocou ktorého bude prebiehať montáž mechanických dielov ďalekohľadu do kupoly observatória. Po zmontovaní ďalekohľadu bude nasledovať preprava a montáž optiky a potom oživovanie a testovanie zložitého zariadenia.

Po období testovacej prevádzky bude slúžiť na sledovanie blízkozemských asteroidov. Ďalekohľad s priemerom primárneho zrkadla 130 cm je financovaný z eurofondov (Operačný program Výskum a vývoj) a bude najväčším slovenským ďalekohľadom.

 

Viac fotografii z výstavby a inštalovania ďalekohľadu si môžete pozrieť na tejto stránke.