V Košiciach poletia do vesmíru

, Autor:
V Košiciach sa deti stretnú s vedcom v rámci vedeckého brlohu 25. februára.

Kozmický fyzik Ján Baláž patrí k osvedčených popularizátorom vedy. Jeho výpravy do vesmíru sú magnetom pre dospelých i deti. Na archívnej snímke v košickej vedeckej kaviarni v roku 2014.

Ukazuje sa, že myšlienka vedeckých brlohov, úspešných v Košiciach, zaujala aj Piešťancov. „Kúzelná fyzika prilákala stovku návštevníkov s miernou prevahou detí. Prekvapila účasť značnej skupiny dospelých kúpeľných hostí, ktorí toto podujatie vnímajú aj ako zmysluplné spestrenie liečebného pobytu,“ zhodnotila chýry z Piešťan RNDr. Mária Zentková, CSc. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach, mentorka vedeckých brlohov.

 

Pre návštevníkov košického podujatia sú pripravené Výpravy do vesmíru. Deťom o nich porozpráva vedec, ktorý sa dlhé roky podieľa na príprave kozmických prístrojov – Ing. Ján Baláž, PhD. z oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.  Povie, že na palubách vesmírnych satelitov už letelo vyše dvadsať vedeckých prístrojov, ktoré konštruovali kozmickí vedci a inžinieri v Košiciach. Jeden z nich mal so sebou aj slovenský kozmonaut Ivan Bella, s ktorým 128-krát obletel našu Zem. Ján Baláž na ukážku donesie zopár skutočných kozmických vedeckých prístrojov a veľký model vesmírneho satelitu Double Star.

 

Vedecký brloh v Košiciach sa uskutoční v sobotu 25. februára o 14. hod. vo Výmenníku na Ulici obrody.

Všetci sú vítaní!

Text a foto: Katarína Čižmáriková