Počas Týždňa vedy a techniky otvorí dvere tridsať ústavov akadémie

, Autor:
Počas týždňa vedy a techniky prezentuje svoju činnosť aj ústavy SAV, ktoré vám prinesú množstvo zaujímavých informácii. Preto sme sa rozhodli, že vám prinesieme stručný prehľad aktivít, ktoré sa uskutočnia v rámci tohto podujatia.

Zdroj: web TVAT 2016

(SITA) - Slovenská akadémia vied (SAV) sa aj tento rok zapojí množstvom prednášok, kvízov, workshopov a seminárov do Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Na budúci týždeň od 6. do 12. novembra otvorí svoje dvere tridsať ústavov a tri špecializované pracoviská akadémie. Agentúru SITA o tom informoval vedúci referátu pre komunikáciu a médiá SAV Stanislav Ščepán. Už v pondelok 6. novembra bude organizovať deň otvorených dverí Matematický ústav SAV v Košiciach, v utorok 7. novembra sa k nemu pridá Ústredný archív SAV, Výpočtové stredisko a ďalších desať ústavov. Ústav experimentálnej fyziky v Košiciach vezme návštevníkov do vesmíru a miest, „kde ešte nikdy nikto nebol,“ Elektrotechnický ústav umožní záujemcom dotknúť sa atómu a Ústav etnológie ponúkne prednášku o konšpiračných teóriách.

 

Zamestnanci Arboréta Mlyňany v utorok 7. novembra pripravia aktivity pre žiakov prvého stupňa základných škôl, ktorí budú mať príležitosť dozvedieť sa viac o svete rastlín a fungovaní rastlinného tela. Pre starších študentov bude náučný program pripravený v piatok 10. novembra, keď budú mať príležitosť pozrieť si ukážku laboratórnych metód a techniky. Študenti i ostatná verejnosť sa budú môcť zároveň zúčastniť na exkurziách po náučných chodníkoch arboréta. Počas dňa otvorených dverí bude do Arboréta Mlyňany voľný vstup pre všetkých návštevníkov.

 

Ústav vied o Zemi organizuje v stredu 8. novembra Deň seizmológa, ktorého súčasťou bude exkurzia do seizmologického laboratória. Matematický ústav v Bratislave si na štvrtok 9. novembra pripravil zaujímavé prednášky, ktoré napríklad vysvetlia pôvod a zmysel Pytagorovej vety či aké veľké je nekonečno, vedci ústavu sa zároveň vyberú aj do Ružomberka, kde sa v priestoroch Katolíckej univerzity uskutoční seminár o pravdepodobnosti.

 

Organizátorom štrnásteho ročníka tradičného podujatia je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.

Viac informácii sa dozviete na oficiálnej stránke podujatia.


(c) 2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.