Medzinárodná výstava o storočí objavov vesmíru aj v Bratislave

, Autor:
Výber z najvýznamnejších astronomických objavov, ktoré spoluvytvárali vedu, techniku, ale aj kultúru uplynulého 20. storočia, prináša aj slovenskej verejnosti putovná medzinárodná výstava Above and Beyond/Storočie astronomických objavov.

(SITA) – Výstava vznikla pri príležitosti osláv storočnice Medzinárodnej astronomickej únie (International Astronomical Union, IAU) a od utorka 23. októbra až do 30. decembra sa zastaví v Slovenskom národnom múzeum (SNM) - Prírodovednom múzeu na Vajanského nábreží 2 v Bratislave. Prvá vernisáž sa konala 22. augusta pri príležitosti 30. Generálneho zhromaždenia IAU vo Viedni. Na Slovensku, v sídelnej budove SNM v Bratislave, má prvú zastávku predtým, ako bude putovať po ďalších mestách starého kontinentu. Následne sa totiž zastaví v belgickom Bruseli, nemeckom Garchingu, v meste Leiden v Holandsku, taktiež v Londýne, Paríži, Ríme a vo Varšave. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Vášáryová z centra múzejnej komunikácie SNM.

 

Výstava Medzinárodnej astronomickej únie vznikla v spolupráci s vedeckou komunitou a výtvarným štúdiom Science Now. Je určená všetkým záujemcom o poznatky z oblasti vedy, vesmíru, astronómie. Mapuje mnohé z najvýznamnejších astronomických objavov, ktoré spoluvytvárali vedu, techniku a kultúru uplynulého storočia. Venuje sa mnohým vedeckým disciplínam a ich prienikom a má medzinárodný záber. Snaží sa totiž ukázať, že vedecký objav nie je len jednorazové úsilie, ale nepretržitý proces, ktorý trvá desaťročia, kým je plne pochopený. Výstava pripomenie, že astronómovia aj v súčasnosti riešia rovnako ako pred sto rokmi tri kľúčové otázky. Zaujíma ich, aká je veľkosť a štruktúra vesmíru. Pýtajú sa, či existuje život i mimo planéty Zem, a tiež aké telesá sú hviezdy, prečo a ako svietia, čo sa stane, keď zomrú. Výstava nastoľuje aj otvorené otázky o vesmíre, ktorými sa veda bude zaoberať v najbližších rokoch. Snaží sa poukázať na potrebu podpory a zlepšenia využitia astronómie ako nástroja na vzdelávanie, rozvoj poznania a tiež diplomacie v duchu myšlienky "žijeme pod jednou oblohou". Podrobnosti o výstave možno nájsť na jej špeciálnej webstránke http://100exhibit.iau.org/.

 

Medzinárodná astronomická únia združuje profesionálnych astronómov z celého sveta a pôsobí v oblasti profesionálneho výskumu a vzdelávania astronómie. Je členom Medzinárodnej rady pre vedu (International Council for Sciencie, ICSU), ktorej hlavným cieľom je podpora a ochrana vedy o astronómii vo všetkých aspektoch prostredníctvom medzinárodnej spolupráce. Udržiava tiež vzťahy s organizáciami, ktoré majú aj astronómov amatérov. Vznikla v roku 1919 a sídli v Inštitúte Astrofyziky v Paríži. Je medzinárodne uznávaným orgánom na prideľovanie označení nebeských objektov a ich povrchových útvarov. Spravuje tiež systém astronomických telegramov, centrum malých planétiek, meteorický zoznam a dáta. Organizácia má vyše 10 tisíc členov z približne 100 krajín sveta, profesionálnych astronómov a taktiež 83 národných členov, teda profesionálnych astronomických organizácií.

 

Partnermi výstavy Medzinárodnej astronomickej únie v SNM sú Slovenská astronomická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied a Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Výstava sa dá v národnom múzeu vidieť denne okrem pondelka od 09:00 do 17:00 s posledným vstupom o 16:30.


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.