Pozvánka na SAVinci: Slnko – hviezda života

, Autor:
Len pár dní po letnom slnovrate sa stretneme so Slnkom v najbližšej vedeckej kaviarni SAVinci. O našej najväčšej hviezde bude hovoriť v stredu o 18. h v novej Konferenčnej sále Westend Plazza v Bratislave na Patrónke Mgr. Peter Gömöry, PhD., z Astronomického ústavu SAV.

V rámci prednášky Slnko – hviezda života sa zameria na stručné zhrnutie súčasných poznatkov o procesoch prebiehajúcich na Slnku, ale uvedie aj otázky, na ktoré sa stále nepodarilo uspokojivo odpovedať.

Dozviete sa napríklad, ako sa tvorí energia na Slnku, ako prejde slnečným telesom a doputuje až k nám, aké javy prebiehajú v slnečnej atmosfére a či majú priamy vplyv na Zem a na nás? Peter Gömöry odpovie aj na otázku, čo spôsobuje, že vrchné časti slnečnej atmosféry majú vyššiu teplotu ako povrch Slnka.

Otázok je mnoho. V prednáške sa preto zameria aj na to, akým spôsobom prispeje vybudovanie Európskeho slnečného ďalekohľadu – EST k zodpovedaniu tých, ktoré sú stále otvorené.

Zajtrajšia kaviareň SAVinci bude naozaj ojedinelá. Okrem nových priestorov sú pripravené aj sprievodné podujatia. Lahôdkou pre priaznivcov astronómie bude model Európskeho slnečného ďalekohľadu EST, ktorý doputoval na SAVinci až z Kanárskych ostrovov.

Nádhera, ktorú starostlivo ukrýva vesmír – súčasťou kaviarne bude aj výstava fotografií uznávaného astrofotografa Róberta Novotného.

Nezanedbateľnou atrakciou SAVinci bude pozorovanie Slnka s OZ Planetáriá. Vidieť zblízka Slnko je totiž možné vďaka ďalekohľadu so špeciálnym filtrom. Príďte si ho vyskúšať.

A to všetko so zdravým občerstvením, ktoré spríjemní teplý SLNEČNÝ podvečer. Srdečne pozývame!