Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV (SAS pri SAV) sa za 60 rokov svojej existencie zamerala na plnenie svojho hlavného cieľa – šírenie vedeckých poznatkov z astronómie a príbuzných prírodných vied medzi širokou verejnosťou, predovšetkým medzi mládežou. Predseda SAS pri SAV RNDr. Ladislav Hric, CSc., skonštatoval: „Môžeme sa pochváliť úspechmi najmä v popularizačnej činnosti. Naším rodinným zlatom je organizovanie Astronomickej olympiády pre žiakov stredných škôl v SR. Najlepší riešitelia následne každoročne reprezentujú Slovensko na Medzinárodnej olympiáde z astronómie a astrofyziky. Z každej z doterajších trinástich ročníkov sme sa vrátili s medailovým umiestnením.“ Vzápätí s ľútosťou skonštatoval, že takmer všetci olympionici po maturite odišli študovať do Prahy, resp. Veľkej Británie a ani po promóciách sa domov nevrátili. Za jednu z výnimiek označil Ing. Róberta Barsu z Košíc, držiteľa zlatej medaily na premiérovej olympiáde v Thajsku v roku 2007, ktorého na zjazde zvolili do Hlavného výboru SAS pri SAV. V hodnotiacej správe za obdobie rokov 2015 – 2019, ktorú predkladal vedecký tajomník SAS pri SAV doc. RNDr. Rudolf Gális, PhD., z ďalších popularizačných aktivít vyzdvihol Medzinárodný festival filmov Astrofilm v Piešťanoch, projekt S ďalekohľadom na cestách (ktorí deťom aj z odľahlých obcí východu Slovenska umožňuje pozorovať a spoznávať vesmír), medzinárodnú fotosúťaž Svieťme si na cestu, nie na hviezdy a iné aktivity. V odbornej činnosti sa tešia záujmu členov expedície za úplným zatmením Slnka, za polárnou žiarou, konferencie o stelárnej astronómii na Bezovci a mnohé ďalšie.
Delegáti zjazdu zvolili nové orgány SAS pri SAV, predsedom sa stal doc. RNDr. Rudolf Gális, PhD., z Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Poďakoval za doterajšiu aktívnu prácu svojmu predchodcovi Ladislavovi Hricovi, ktorý viedol SAS pri SAV dve volebné obdobia.
V diskusii odznelo mnoho podnetných názorov o ďalšom smerovaní, štruktúre a poslaní SAS pri SAV. „Spomeniem názory o potrebe výrazného omladenia členskej základne zapojením mladých ľudí so záujmom o astronómiu. Ďalej odznela požiadavka hľadať nové zdroje finančného zabezpečenia našej činnosti, zlepšiť vnútornú komunikáciu medzi členmi, ako aj medzi zložkami SAS pri SAV a tiež prezentáciu našich aktivít smerom k verejnosti, napríklad prostredníctvom internetových stránok, a tak zvyšovať našu kredibilitu. Niektorí delegáti poukázali na rezervy vo vzdelávaní astronómie na základných a stredných školách, na čo vznikla požiadavka obnoviť činnosť našej pedagogickej komisie. SAS pri SAV by sa tiež mala výrazne angažovať ako zjednocujúci prvok astronomickej komunity na Slovensku,“ zhodnotil diskusiu a naznačil ďalšie smerovanie SAS pri SAV jej novozvolený predseda Rudolf Gális.
Program zjazdu svojimi pozvanými prednáškami spestrili prof. RNDr. Petr Heinzel, DrSc., (predseda Českej astronomickej spoločnosti) a Mgr. Mária Gallová (Spoločnosť M. R. Štefánika).
Text a foto: Katarína Čižmáriková