Space::lab organizuje letnú školu o IT technológiách vo vesmírnom výskume

, Autor:
Množstvo dát z pozemných a vesmírnych teleskopov už dávno presiahlo kapacity osobných počítačov. Nevyhnutnosťou pre ich uskladnenie a spracovanie sa preto stávajú cloudové riešenia a nástroje hlbokého učenia (Deep Learning), ktoré už dnes dokážu vykonávať niektoré úlohy lepšie ako človek.

Projekt SPACE::LAB

Najmodernejšie IT prístupy určené na výskum vesmíru budú môcť od 23. do 25. augusta 2021 spoznať aj účastníčky a účastníci letnej školy SPACE::LAB Summer School 2021.

Súčasťou programu budú prednášky o vesmíre, Slnku, cloudových technológiách a nástrojoch hlbokého učenia. Hlavnou témou letnej školy bude slnečná koróna a automatická segmentácia štruktúr, ktoré sa v nej nachádzajú. Na to bude využitý vlastný model SCSS-net využívajúci nástroje TensorFlow a Keras a cloudové riešenie od AWS.

Lektormi SPACE::LAB summer school 2021 sú:

  • Vierka Maslej Krešňáková, Deep Learning Specialist, Katedra kybernetiky a umelej inteligencie, FEI, TUKE
  • Marcel Bodnár, Software architect, GlobalLogic Slovakia
  • Stanislav Hrivňak, Data scientist, GlobalLogic Slovakia
  • Ondrej Palkoci, Full-stack developer, freelancer
  • Šimon Mackovjak, Space scientist, Oddelenie kozmickej fyziky, ÚEF SAV

Letná škola SPACE::LAB Summer School 2021 je jedným z projektov vedcov z Oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach. Prihlásiť sa na ňu môžu všetci uchádzači, ktorí majú seriózny záujem o výskum vesmíru a IT technológie, poznajú a používajú programovací jazyk Python aspoň dva roky a vedia po anglicky. Registrácia je otvorená do 31. júla 2021. Podmienkou je napísanie krátkeho motivačného listu, v ktorom záujemca opíše, prečo sa chce zúčastniť na letnej škole: space-lab@saske.sk.

Program letnej školy je vďaka podpore Európskej vesmírnej agentúry (ESA) zadarmo. Uchádzači a uchádzačky si na vlastné náklady zabezpečia cestovné, ubytovanie a stravu. Celkový počet účastníkov je limitovaný na 16.

Viac informácií nájdete na tejto stránke.

Spracovala: Katarína Gáliková

Foto: SPACE::LAB