Vstup je bezplatný, pre účasť je však potrebné sa registrovať. Hovoriť sa bude o časti výskumu na Lomnickom štíte, ktorému sa venuje Ústav experimentálnej fyziky SAV, v. v. i.
Lomnický štít je vďaka svojej nadmorskej výške a infraštruktúre najvhodnejším miestom na Slovensku na detekciu sekundárnych častíc kozmického žiarenia. V prvej časti prednášajúci povedia, čo všetko sa dozvieme o vesmíre vďaka týmto časticiam, ale aj to, či môžu nahradiť vysokohorské observatória satelity a na akom princípe funguje meranie častíc na druhom najvyššom štíte Vysokých Tatier. Druhá časť SPACE::TALK-u sa bude venovať 65. výročiu kozmických meraní na Observatóriu Lomnický štít, ktoré sa začali už v roku 1957. Dlhoroční pozorovatelia priblížia každodenný život na pracovisku s extrémnymi poveternostnými podmienkami, historické fotografie, a tiež motiváciu rozvoja kozmickej fyziky na Lomnickom štíte do budúcnosti.
Rečníkmi na SPACE:LAB budú pracovníci Oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky SAV, v. v. i., Samuel Štefánik, Ronald Langer, Igor Strhárský a Ján Kubančák.
ÚEF SAV, v. v. i., má aktuálne otvorenú pozíciu na elektrotechnického inžiniera pre Observatórium Lomnický štít.
Text: Andrea Nozdrovická
Foto: Michał Ostaszewski