Malí aj veľkí výskumníci v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a Poprade sa opäť na jeden deň ponoria do tajov vedy. Partnerom podujatia je aj Slovenská akadémia vied, ktorá predstaví spolu až 25 svojich vedeckých pracovísk.
Do pozornosti dávame zaujímavé diskusie so zástupcami a zástupkyňami SAV týkajúce sa oblasti astronómie a kozmonautiky:
KOŠICE
OC Optima
18:00 Kozmická bezpečnosť - Šimon Mackovjak, Ústav experimentálnej fyziky SAV, v. v. i.
POPRAD
OC MAX – Veľká sála Cinemax
9:00 Kométy - chvostnaté cestovateľky / Oleksandra Ivanova, Astronomický ústav SAV, v.v.i.,
OC MAX – Foyer nákupného centra
15:30 Kométy - chvostnaté cestovateľky / Oleksandra Ivanova, Astronomický ústav SAV, v.v.i.,
16:45 Od extrasolárnych planét k exoasteroidom / Ján Budaj, Astronomický ústav SAV, v.v.i.,
17:30 Život s hviezdou / Vojtech Rušin, Astronomický ústav SAV, v.v.i.,
Stánky pracovísk SAV na Európskej noci výskumníkov 2022 - oblasť astronómie
POPRAD (Kompletný program TU)
OC MAX, 9:00-20:00
Astronomický ústav SAV, v. v. i. ponúkne možnosť zoznámiť sa s prácou malých ďalekohľadov, v prípade pekného počasia sa návštevníci budú môcť pozrieť aj na Slnko, pozrieť si umelú oblohu pomocou počítača, "vytvoriť" jadro kométy, zistiť chemické zloženie hviezd a dozvedieť sa aj iné zaujímavosti z výskumu vesmíru.
KOŠICE (Kompletný program TU)
Ústav experimentálnej fyziky SAV, v. v. i. si pripravil viaceré exponáty. Návštevníci zažijú zábavu vďaka experimentom s vákuom, budú hľadať proteíny, spoznajú magnetickú kvapalinu, supravodivosť a super nízke teploty.
BRATISLAVA (Kompletný program TU)
Ústav vied o Zemi SAV, v. v. i. si pripravil prezentáciu o kozmickom počasí, geomagnetickom poli a magnetickom dáždniku. V stánku ústavu sa návštevníci dozvedia aj to, prečo a ako vznikajú zemetrasenia, kde a ako sa na Slovensku a vo svete merajú. Stánok ponúkne možnosť pozrieť a vypočuť si záznamy zemetrasení z rôznych častí sveta. Dokonca, si budete môcť vytvoriť a zaznamenať vlastné malé “zemetrasenie“.
Pre malých bádateľov je v rámci Európskej noci výskumníkov pripravených spolu viac ako 210 vedeckých stánkov a vyše 60 prednášok po celom Slovensku. V každom festivalovom meste je navyše pripravený špeciálny program ako interaktívne prednášky, vedecké workshopy či súťaže, ktoré sú prispôsobené veku návštevníkov. Organizátori Európskej noci výskumníkov okrem toho v rámci aktivity Vedecký kuriér distribuujú na školy po celom Slovensku aj vedecké sety. Vďaka nim si žiaci budú môcť vyskúšať pokusy z fyziky a chémie, alebo si vytvoriť vlastnú veternú turbínu či poskladať papierový model satelitu. Tento rok sa do aktivity prihlásilo viac ako 600 škôl.
Európsku noc výskumníkov na Slovensku organizujú Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), spoločne s partnermi Slovenskou akadémiou vied, CVTI SR a I-Europa.
Spracovala: Katarína Gáliková